....Једини пројекат помоћу кога су Русија и Европа могле да постану прави стратешки партнери на неколико деценија био је европски систем противракетне одбране. Међутим, под притиском Вашингтона, Европљани су одбили да по овом питању сарађују са Москвом.
Криза поверења између Европе и Русије је очигледна и највероватније ће наставити да се продубљује. Одсуство напретка по кључним питањима важним за безбедност Русије неминовно ће довести до слабљења сарадње на свим другим пољима.
Ипак, сценарио у коме би се Европа од стратешког партнера Москве претворила у њеног потенцијалног непријатеља изгледа мало вероватно. Основни „колосеци“ — борба против тероризма и трговине дрогом, проток робе у Авганистан — неће бити ревидирани. Русија ће штитити своје геополитичке интересе, али ће се пре свега концентрисати на регионе које сматра традиционалним зонама свог утицаја. Истовремено, Москва ће са САД радити на изналажењу заједничког језика по питању општих норми понашања на светској сцени. О овом питању више нема смисла посебно разговарати са ЕУ.
Не треба занемарити ни чињеницу да ће руски бизнис видети своју прилику у економском слабљењу ЕУ. Без обзира на неповољну политичку климу, руске инвестиције у Европи ће се ширити. На пример, недавни политички спор Русије и Велике Британије није довео до смањивања економске сарадње између две земље.
Кључна одлука која би могла да поврати поверење Русије у обновљену ЕУ био би договор о европској противракетној одбрани. Запад одбија да приликом постављања противракетног штита пружи Русији правно обавезујуће безбедносне гаранције. Москва сматра да то угрожава њене стратешке интересе. Ако се током самита НАТО-а у Чикагу крајем маја ове године Европљани сложе са администрацијом САД око гаранција за Москву или барем усвоје план за имплементацију таквих гаранција, то би могла да буде полазна тачка и за друге заједничке руско-европске пројекте. ....
Видети више: http://ruskarec.ru/articles/2012/05/11/rusia_e_izgubila_poveree_u_evropu_15582.html
Нема коментара:
Постави коментар